برش و دایکات

فرآیند برش و دایکات چیست؟

|

برش در صحافی به عملیاتی گفته می شود که به منظور بریدن کاغذ قبل از چاپ و بعد از آن به منظور آماده کردن آن برای عملیات پس از چاپ انجام می شود. به عنوان مثال در مورد چاپ کارهائی که پشت و روی کاغذ به شکل یکسان چاپ شده باشد نیاز به نصف کردن فرم چاپ شده قبل از تا کردن آن است.

برش کاغذ معمولا به سرعت انجام می شود، اما عملیات مربوط به دسته کردن کاغذ و خارج نمودن کاغذهای برش خورده ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد به خصوص اگر ابعاد کاغذ بزرگ و یا از کاغذهای سنگین و یا بسیار سبک استفاده شود و ماشین بدون تجهیزات جانبی برای دسته کردن کاغذ کار کند.

امروزه اکثر ماشین های برش مجهز به کنترل اتوماتیک و سیستم های برنامه ریزی برای برش هستند، هر چند که ماشین های ساده تر و غیر اتوماتیک نیز به کار گرفته می شوند قرار گرفتن گونیا در اندازه دلخواه و عملیات مربوط به حرکت تنگ و تیغ معمولا با تجهیزات الکترونیک کنترل می شود و برنامه ریزی ماشین نیز به شکل تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک انجام می شود که این مسئله بستگی به پیچیدگی کار برش دارد.

اگر ماشین برش برای کار اتوماتیک برنامه ریزی شده باشد، گونیای برش طبق اندازه برنامه ریزی شده بر روی صفحه حرکت کرده و در اندازه مورد اندازه مستقر می شود و سپس با قرار دادن کاغذ در مقابل گونیا عملیات برش بدون وقفه صورت می گیرد.

در ماشین های پیشرفته دستورات لازم برای برش کاغذ را می توان از طریق صفحه کلید و یا سیستم کنترلی که در رابطه با ماشین قرار دارد به حافظه آن سپرد. بنابراین دیگر نیازی به کنترل اندازه گونیا توسط اپراتور نیست و گونیا به طور اتوماتیک در محل برنامه ریزی شده مستقر می شود. برای تکرار عملیات برش در سفارشات بعدی می توان از سیستم ضبط حافظه استفاده کرد که اندازه های مربوط به یک سفارش را ضبط و نگهداری کرده و در سفارشات بعدی مورد استفاده قرار میدهد.

در ماشین های جدید صفحه برش مجهز به سیستم باد است که امکان حرکت و جابه – جائی دسته های کاغذ را به راحتی بر روی صفحه فراهم می کند. در صحافی هائی که مجله و کتاب را در تیراژهای بالا صحافی می کنند، معمولا از ماشین سه طرف بر استفاده می شود که سه طرف بر مجله و یا کتاب را همزمان برش می دهد. این نوع ماشین ها فقط برای برش لبه های کتاب و یا مجله و مشابه آن طراحی شده اند و معمولا استفاده دیگری ندارند و برای برش کاغذ مناسب نیستند.