ناشر

مراحل چاپ کتاب (نویسنده و ناشر)

|

چاپ کتاب در ۶ مرحله کلی انجام می‌گیرد که در این بخش به ۳ مرحله اول آن می‌پردازیم و هر کدام از مراحل بخش‌های مختلفی دارند.

مرحله اول: همکاری با ناشر

این مرحله که شامل ۳ قسمت آماده سازی کتاب، بررسی محتوا توسط افراد متخصص و تنظیم قرارداد با ناشر است انجام می‌گیرد.

در این مرحله شما باید محتوای کتاب خود را به شکل فایل ورد یا دست نویس در اختیار ناشر قرار دهید. برای جلوگیری از سو استفاده‌های احتمالی تنها بخشی از کتاب، با هماهنگی ناشر، کافیست.

پس از تحویل بخشی از کتاب به ناشر، متخصصین و مشاورین آن را بررسی کرده و در صورت تأیید اولیه، مدارک لازم برای انعقاد قرارداد را به شما اعلام می‌کنند. در نظر داشته باشید که در اکثریت موارد برای بستن قرارداد نیازی به حضور شما نیست و با امضای دیجیتال و ثبت محضری نیز امکان پذیر است. ضمناً توجه کنید که قرارداد بین ناشر / مؤلف انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مرحله دوم: آماده کردن فایل کتاب

این مرحله شامل ۹ قسمت است که در نهایت فایل و متن خام اولیه به کتاب قابل چاپ تبدیل می‌گردد. در این مرحله قطع مورد نظر کتاب انجام شده و بازخوانی اولیه انجام می‌گیرد.

پس از آن نوبت به دریافت شابک یا ISBN می‌رسد که شماره ۱۳ رقمی منحصربفردی است که اطلاعات برای هر کتاب منحصربفرد است. این مجوز فقط توسط ناشر می‌تواند از سازمان شابک گرفته شود و نویسنده به طور مستقل نمی‌تواند. در مرحله بعد انواع ویراستاری علمی، ادبی، دستوری و زبانی انجام می‌گیرد تا ایرادات رایج و خطاهای معمول که بازدانده چاپ کتاب هستند رفع گردد. بسته به حجم کتاب مدت زمان آن متفاوت است. بعد از ویراستاری کلی، فایل کتاب به نویسنده ارجاع می‌گردد تا نظرات خود را برای بهتر کردن کتاب و تغییرات اعمال شده بیان کند. در مراحل بعدی، شناسنامه کتاب باید تکمیل گردد، فهرست کتاب و محتوای آن تکمیل شود و در نهایت صفحه آرایی و آماده سازی نهایی انجام گیرند.

شابک

مرحله سوم: دریافت مجوزها

در این مرحله باید تمامی مجوزهای لازم برای چاپ کتاب گرفته شوند. این مجوزها شامل مجوز فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) که بین ۵ تا ۱۰ طول می‌کشد؛ ثبت اثر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت مجوز ارشاد و مجوز پیش از انتشار هم ضروری است که نباید از جنبه‌های مختلف مغایرت داشته باشد. مجوز طرح جلد نیز باید از همین وزارتخانه گرفته شود که بسته به نوع کتاب بین ۱ روز تا ۲ ماه صدور آن طول خواهد کشید.

آخرین مجوز، مجوز پخش یا اعلام وصول است که اجازه پخش و فروش در نمایشگاه‌ها و کتاب فروشی‌ها را به ناشر و مؤلف می‌دهد. این مجوز هم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده و حدود ۲ روز طول می‌کشد.